facebook

Конкурс за нова песен "New University Talent"

Музикална лаборатория

karusel-1_1050x399_crop_478b24840a

 

Музикална лаборатория „Изкуството на песента“

 

Музикална лаборатория „Изкуството на песента“ събра на едно място млади музикални таланти и изтъкнати експерти от света на музиката. Доц. Ангел Заберски-син, почетен проф. Етиен Леви и д-р Илиян Парасков от Нов български университет, програмният директор на радио Jazz FM Светослав Николов и главеният продуцент в bTV Radio Group Павел Сотиров дадоха ценни съвети на младите хора как могат да създават хубави българки песни.

Уъркшопът е част от конкурса „New University Talent“, който има за цел да подпомага младите автори и изпълнители и да развива умението им за създаване и представяне на нова авторска музика.

 

Ето част от препоръките, които дадоха менторите:

 

Доц. Ангел Заберски: Не търсете текст, а поезия!

Търсете добрия ритъм, хубавата мелодия и хармония. Не търсете текст, а търсете поезия. Ако не можете да създадете такава, не пишете сами текстовете, а се обърнете към човек, който пише поезия. Песента не бива да е по-дълга от 3-4 минути.

 

 

 

 

 

 

Светослав Николов: Изпълнете песните си със смисъл!

Всичко в нашия живот е смисъл. Изпълнете песните си със смисъл, така че някой като ги чуе да се вдъхнови, да направите деня му красив. Както лекарите лекуват телата ни, така музиката лекува душите ни. Стремете се текстът да е съдържателен и да разказва за важни неща от живота ни. Ще ви помогне ако знаете повече за историята на музиката. Песните не бива да са празВнословни или пък претенциозни. Те трябва да оставят дълбока следа в душите ни и да има смисъл от тях. Стойностните песни могат да променят живота на хората. Бъдете оригинални в своите идеи. Така човек остава във времето.

 

  

 

 Почетен проф. Етиен Леви: Песента е послание, което искате да достигне до хората!

За цялостното възприемане на песента е важен вокалният интерпретатор. Една посредствена песен може да намери добър прием при представяне от блестящ изпълнител, както и обратното. Затова е важно да създадете колектив, който да даде творческа инвенция на крайния продукт. Добрият изпълнител трябва да има вокална техника, добро звукоизвличане, ясна дикция, умение за изграждане на песента, както и външна артистичност – жестове, походка, танц. Песента е послание, което искате да достигне до сърцата на хората. Това се случва, когато всеки слушател си помисли, че песента е написана специално за него.

 

 

 

Павел Сотиров: Песента трябва да има добър рефрен, който човек да си запее и запомни!

Какво е важно за една песен, за да попадне в плейлист на радиостанциите? На първо място песента трябва да задържи слушателя на дадената честота. Затова е нужно музикалната идея да бъде разгърната подходящо – песента трябва да има силна интродукция, да е ясна и ритмична. Да има добър рефрен, който човек да си запее и да запомни. Структурата следва куплет, припев, куплет … и завършва с музикално разрешение.

  

 

 

Д-р Илиян Парасков: Не търсете модерност, а предайте емоциите на младия човек!

Не търсете модерност, а предайте емоциите на младия човек.  Създайте песни за това, което ви интересува. Вие създадете модерността. Избягвайте прозодиите (изместване на естественото ударение в думата).

 

 

 

Всичко за регламента и условията за участие в конкурса, четете тук: https://talent.nbu.bg/bg/za-konkursa